Czy warto posiadać przydomową energię wiatrową?

elektrownia przydomowa wiatrowa

Obecnie, gdy ceny energii elektrycznej są coraz wyższe i coraz więcej mówi się o ekologicznych sposobach jej pozyskiwania, wiele osób zastanawia się nad montażem przydomowej elektrowni wiatrowej. Nie jest to jednak tak znane rozwiązanie, jak fotowoltaika, dlatego niektórzy mogą mieć wątpliwości odnośnie do tego, czy warto wykorzystywać energię z wiatru. Co trzeba na ten temat wiedzieć?

Z czego składa się domowa elektrownia wiatrowa?

Elektrownia wiatrowa przydomowa to innowacyjne rozwiązanie pozwalające na pozyskiwanie energii elektrycznej bezpośrednio z wiatru. Aby zrozumieć, jak działa taka instalacja, należy przyjrzeć się jej głównym komponentom przedstawionym poniżej.

  • Domowa turbina wiatrowa — jest to serce całej instalacji, zbudowane z wirnika z łopatami, który obraca się pod wpływem wiatru. W zależności od modelu, turbiny mogą mieć różną konstrukcję i rozmiar łopat.
  • Licznik — mierzy, ile energii produkuje turbina oraz ile zużywa się jej w domu.
  • Okablowanie — przesyła wyprodukowaną energię elektryczną do domu lub do sieci dystrybucyjnej. Okablowanie musi być odpowiednio dobrane do mocy wyjściowej generatora turbiny wiatrowej przydomowej.
  • Akumulator (opcjonalnie) — odpowiada za magazynowanie energii, którą można wykorzystać później.
  • To właśnie dzięki tym elementom elektrownia wiatrowa przydomowa może pobierać energię z wiatru i przetwarzać ją na tę wykorzystywaną w domu, np. podczas korzystania z oświetlenia oraz sprzętu AGD i RTV.

Działanie wiatraków przydomowych

Tak jak zostało wspomniane, elektrownie wiatrowe przydomowe działają na zasadzie przekształcania energii kinetycznej wiatru w energię elektryczną, która może być wykorzystana do zasilania gospodarstwa domowego. Proces ten można podzielić na kilka etapów. Kiedy wieje wiatr, napotyka na łopaty wirnika, powodując ich obrót. Siła i prędkość wiatru decydują o szybkości obrotów łopat. Napędzają one wał połączony z generatorem znajdującym się w tylnej części przydomowej turbiny wiatrowej. Obrót wału pozwala na wytworzenie energii mechanicznej.

Generator przekształca energię mechaniczną w energię elektryczną. Jeśli wytwarza prąd stały, energia jest przesyłana do falownika, który konwertuje ją na prąd zmienny, kompatybilny z domową instalacją elektryczną oraz siecią energetyczną. W systemach bezpośrednio wytwarzających prąd zmienny ten krok zostaje pominięty. Gdy prąd uzyskany dzięki wiatrakom elektrycznym przydomowym trafi do gospodarstwa domowego, wykorzystuje się go do zasilania oświetlenia oraz urządzeń. Nadwyżki energii mogą natomiast być magazynowane w akumulatorach (jeśli system je ma) lub przesyłane do publicznej sieci energetycznej.

Rodzaje elektrowni wiatrowych

Najczęściej wiatrowe elektrownie przydomowe dzieli się ze względu na kierunek osi obrotu wirnika na warianty pionowe oraz poziome. Pierwsze z wymienionych są rzadko spotykane w Polsce. Zazwyczaj właściciele posesji decydują się na wykorzystanie poziomej turbiny, która przypomina wiatrak. Elektrownia wiatrowa tego typu jest niezwykle efektywna.

Nierzadko dzieli się również opisywane instalacje na przydomowe elektrownie wiatrowe oraz te przemysłowe, przeznaczone do stosowania przez duże przedsiębiorstwa lub mające dostarczać energię do wielu domów. Domowe turbiny wiatrowe są mniejsze, jednak w przypadku klasycznych gospodarstw domowych zupełnie wystarczające. W razie wątpliwości odnośnie do tego, czy dane rozwiązanie będzie odpowiednie w konkretnym przypadku, dobrze poprosić o radę specjalistów.

Przydomowa elektrownia wiatrowa. Czy to się opłaca?

Podjęcie decyzji o montażu przydomowej instalacji wiatrowej może nieść wiele korzyści, szczególnie jeżeli mieszka się na obszarach, gdzie często pojawiają się silne wiatry, np. w pobliżu Morza Bałtyckiego. Z reguły można tam, dzięki pracy przydomowych wiatraków, zyskać znacznie więcej energii niż np. na południu Polski. Wiele osób obawia się inwestycji w opisywane rozwiązanie również ze względu na koszty, jakie generują zakup oraz montaż turbin wiatrowych przydomowych. Warto jednak sprawdzić, czy nie można skorzystać z dotacji na zakup sprzętu. W wielu przypadkach okazuje się to możliwe.

Zazwyczaj koszty inwestycji w elektrownię wiatrową domową po kilku latach się zwracają. Jednak wiatr nie wieje przez wszystkie dni w roku — szczególnie późną wiosną oraz latem osoby korzystające z przydomowych turbin wiatrowych mogą mieć problemy z uzyskaniem oczekiwanej ilości energii elektrycznej. Aby tego uniknąć, dobrze zdecydować się na połączenie pracy wiatraków z fotowoltaiką, czerpiącą energię ze słońca. Warto także korzystać z magazynu energii elektrycznej, gdzie będą gromadzone nadwyżki energii — to również może pomóc w uniknięciu problemów podczas bezwietrznych dni.

Przed rozpoczęciem prac związanych z montażem elektrowni przydomowej wiatrowej należy upewnić się, że na przeszkodzie nie staną żadne regulacje prawne. Bez starania się o pozwolenie można postawić elektrownię mającą:

  • maksymalnie 50 kW mocy,
  • wiatraki przydomowe ustawione w odległości od granicy działki wynoszącej więcej niż ich całkowita wysokość,
  • wysokość całkowitą (w momencie uniesienia ramienia wirnika) mieszczącą się w przedziale od 3 do 12 metrów.

Należy również pamiętać o tym, że moc turbiny wiatrowej do domu powinna być dopasowana do potrzeb danego gospodarstwa.

Wykorzystanie energii wiatrowej w domu

Warto przemyśleć, czy dane gospodarstwo nie skorzystałoby na wykorzystaniu energii wiatrowej. Przydomowa instalacja, choć jest kosztowna, może pozwolić na zaoszczędzenie znacznych pieniędzy w kolejnych latach, a jeśli zostanie połączona z fotowoltaiką — na uniezależnienie się od zewnętrznych dostawców energii. To również doskonałe rozwiązanie na zmniejszenie swojego śladu węglowego, a więc przyczynienie się do ochrony środowiska naturalnego.

8 kwietnia 2024

Czy warto posiadać przydomową energię wiatrową?