hybryda fotowoltaika i wiatrak

Na pozyskiwanie własnej, ekologicznej energii decyduje się coraz większa liczba osób. Oprócz fotowoltaiki, w ostatnim czasie chętnie montowane są również turbiny wiatrowe. Przy ich wyborze trzeba jednak zastanowić się, czy lepszą opcją będą wiatraki przydomowe poziome, czy też modele pionowe. Czym różnią się one od siebie?Czym są przydomowe turbiny wiatrowe?

Czym są przydomowe turbiny wiatrowe?

Mianem przydomowych turbin wiatrowych określa się urządzenia przeznaczone do pozyskiwania energii elektrycznej z wiatru. Stanowią one mniejszą wersję wariantów przemysłowych, wykorzystywanych na dużych farmach wiatrowych. Zazwyczaj są one stawiane na prywatnych posesjach. Coraz częściej na ich zastosowanie decydują się również właściciele firm. Większość modeli ma moc wynoszącą od kilku do kilkunastu kilowatów — pozwala to na pokrycie znacznej części, a niekiedy nawet całości zapotrzebowania na prąd danego gospodarstwa domowego.

Stale rosnąca liczba zwolenników przydomowych elektrowni wiatrowych wiąże się z ich licznymi zaletami. Przede wszystkim umożliwiają one uniezależnienie się od zewnętrznych dostawców energii. To z kolei pozwala też na zaoszczędzenie pieniędzy. Ponadto jest rozwiązaniem ekologicznym. Wiatraki korzystają bowiem z energii odnawialnej, a ich praca nie przyczynia się do zwiększenia emisji gazów cieplarniach do atmosfery.

Rodzaje turbin wiatrowych

Po podjęciu decyzji o montażu elektrowni wiatrowej konieczny jest wybór turbin, które mogą odpowiedzieć na konkretne oczekiwania. Zazwyczaj tego rodzaju sprzęt dzieli się na:

  • pionowe turbiny wiatrowe — ich łopatki obracają się wokół pionowej osi obrotu bez względu na to, z której strony wieje wiatr. Są one stosunkowo niewielkie, co sprawia, że mogą być stawiane na posesjach, gdzie do dyspozycji jest jedynie niewielka przestrzeń.
  • poziome turbiny wiatrowe — te warianty przypominają klasyczne modele znane m.in. z farm wiatrowych. Jak wskazuje ich nazwa, obracają się wokół poziomej osi. To oznacza, że napędza je wiatr, który oddziałuje na łopaty z boku, wprowadzające je w ruch. Wyróżnia je przede wszystkim znaczna efektywność, co sprawia, że to właśnie one są najczęściej wybieranymi wariantami turbin wiatrowych.

Poznanie specyfiki poziomych elektrowni wiatrowych oraz alternatywnych wariantów pionowych to krok, którego nie należy pomijać, planując korzystanie z opisywanego sprzętu.

Różnice pomiędzy turbinami poziomymi i pionowymi

Z reguły, ze względu na swoją budowę, warianty pionowe zajmują nieco mniej miejsca. Generują też mniejszy hałas. Pomimo tego to elektrownie wiatrowe poziome są znacznie częściej wykorzystywane. Ma to związek z główną różnicą między przedstawionym sprzętem dotyczącą efektywności. Z reguły turbina pozioma może dostarczać znacznie więcej energii niż wariant pionowy. To sprawia, że staje się wyborem osób, którym zależy na tym, aby ich elektrownia wiatrowa pokrywała większość zapotrzebowania na energię elektryczną.

Jaką elektrownię wiatrową wybrać?

Wybór właściwej turbiny jest niezwykle ważny. Jeśli planuje się wykonanie przydomowej elektrowni wiatrowej, pozioma może okazać się odpowiednia. Dzięki niej można pozyskać niezbędną energię do zasilania sprzętu AGD i RTV. W miejscach, gdzie ma się do dyspozycji tylko niewielką przestrzeń, można zastanowić się nad montażem wariantu pionowego.

Warto pamiętać, że pozioma elektrownia wiatrowa to dobry wybór nie tylko dla osób szukających rozwiązania dla gospodarstwa domowego, lecz także właścicieli firm, którym zależy na pozyskiwaniu energii elektrycznej w efektywny, a przy tym ekologiczny sposób. W razie wątpliwości, na jaki wariant postawić, dobrze poprosić o radę fachowca. Należy również pamiętać, że bez względu na to, czy wybierze się turbinę wiatrową poziomą czy opcję pionową, trzeba kupić sprzęt o odpowiedniej mocy oraz wielkości. Parametry powinny być dostosowane do konkretnych potrzeb.

Turbiny poziome wiatrowe to w większości przypadków najlepszy wybór. Wyróżniają je efektywność, bezawaryjność i trwałość. Opcje pionowe mogą okazać się dobrą opcją w konkretnych przypadkach. Przed zakupem określonego wariantu warto jednak przeanalizować wszystkie jego parametry i porozmawiać ze specjalistą, który pomoże w ocenie, czy dana pozioma turbina wiatrowa lub jej pionowa alternatywa rzeczywiście odpowie na konkretne potrzeby.

14 maja 2024

Elektrownia wiatrowa pozioma i pionowa – którą wybrać?